Palety transportowe, zarówno drewniane, jak i plastikowe, są dziś jednym z najbardziej podstawowych przedmiotów wykorzystywanych podczas transportu towarów. Umożliwiają ich wygodne ułożenie, łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce, zarówno ręcznie, jak i przy pomocy wózków widłowych, a także znacznie prostsze obliczenie ilości miejsca, którą będą zajmować. I choć samo zastosowanie palet w dużej mierze zabezpiecza przewożone produkty przed uszkodzeniami, w przypadku niektórych z nich, w szczególności towarów o nietypowym kształcie, może okazać się to niewystarczające.
Jeśli znajdujące się na paletach produkty wydają się niestabilne lub wymagają dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ są wyjątkowo kruche lub istotne, warto zastosować nadstawki paletowe. Są to ramy, które nakłada się na palety, obudowując je i obdarzając dodatkową ochroną z każdego boku. Zazwyczaj są dostosowane wymiarami do europalet i można nakładać je jedna na drugą, aby w ten sposób dostosować wysokość ramy do wysokości palety. Ich zastosowanie sprawia, że istnieje znacznie mniejsza szansa na poobijanie i w efekcie uszkodzenie towarów w transporcie, a także na to że zsuną się z palet podczas przewozu ciężarówką lub wózkiem widłowym.
Jakie istnieją rodzaje nadstawek paletowych?
Typowa nadstawka paletowa ma jest wykonana z drewna i ma formę czterech podłużnych desek, połączonych ze sobą zawiasami. Dzięki temu można ją łatwo złożyć, gdy nie jest używana, aby zajmowała niewiele miejsca. Spotyka się również egzemplarze z inną ilością zawiasów, na przykład sześcioma, a także takie, które zupełnie są ich pozbawione – te stanowią nieco mniej wygodne, ale równie skuteczne rozwiązanie. Oprócz nadstawek paletowych z drewna spotyka się również wykonane z plastiku lub metalowej siatki. Znacznie powszechniejsze są te pierwsze, idealnie przystosowane do popularnych plastikowych palet, ale okazjonalnie spotyka się również te drugie.
Warto wspomnieć również o możliwych do użycia akcesoriach. Prawdopodobnie najciekawszymi z nich są pokrywy do nadstawek paletowych, które zamieniają je w pojemniki na kształt skrzyń. Nie tylko stanowią one dodatkowe zabezpieczenie, ale również ułatwiają przechowywanie palet oraz trzymanie na nich różnorodnych towarów. Popularne są również akcesoria pomagające w wygodnym ułożeniu towarów na palecie oraz samych palet w samochodzie lub magazynie: przegrody i narożniki dystansujące.