Korzystanie z możliwości umieszczania ładunków na paletach to sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, a także usprawnienie wszystkich procesów logistycznych związanych z transportem i magazynowaniem towarów. Obowiązujące w UE zasady wymagają stosowania w przewozach palet certyfikowanych. Mogą to być m.in. najpopularniejsze palety EPAL, nazywane zwykle potocznie paletami EURO. Przekonajmy się, jakie wymogi muszą one spełnić i czym różnią się od innych rodzajów palet.
Czym są palety EPAL?
Palety EPAL spełniają wymogi normy EN-13698-1, a także kolejowej karty UIC 435. Są wytwarzane na licencji udzielanej przez krajowe oddziały EPAL (European Pallet Association). Mają ściśle określoną konstrukcję, składając się w przypadku palety EPAL 1 z 11 desek, 9 wsporników oraz 78 gwoździ. Cechą wyróżniającą jest obecność znaku EPAL umieszczonego na lewym wsporniku, a także oznaczenia na środkowym wsporniku, gdzie znajdują się dane producenta (numer) oraz informacje o roku i miesiącu produkcji, a także potwierdzenie przeprowadzenia obróbki fitosanitarnej zgodnej ze standardem ISPM 15 (symbol kłosa z napisem IPPC). Palety EPAL są wymienne, również z paletami licencjonowanymi przez UIC (Union Internationale des Chemins de fer), oznaczanymi znakiem EUR. Licencjonowane palety EPAL są dopuszczone do użytku w spedycji samochodowej i kolejowej, a także w magazynach wysokiego składowania.
Jakie są rodzaje palet EPAL?
Palety EPAL są dostępne w kilku rodzajach o różnych wymiarach i nieco innej konstrukcji. Najczęściej wykorzystywana jest paleta EPAL 1, używana zamiennie z kolejową EUR 1. Ma ona rozmiar 800×1200 mm. Dostępne są także palety EPAL 2, których wymiary to 1200×1000 mm. Wyróżniają się one 9 deskami na powierzchni ładunkowej oraz 5 płozami, w tym 3, które znajdują się wzdłuż palety i dwoma poprzecznymi na jej krótszych bokach. Paleta EPAL 3 ma wielkość 1000×1200 mm, 3 płozy są tu umieszczone wzdłużnie. Paleta EPAL 7 to paleta typu Düsseldorf – wsporniki środkowe mają kształt walców, a zewnętrzne stalowych ceowników.