Efektywny przewóz towarów wymaga maksymalnego wykorzystania powierzchni ładunkowej oraz możliwie łatwego i szybkiego załadunku i rozładunku. Sposobem na wystandaryzowanie przewozów w ruchu kołowym jest korzystanie z palet Euro. Mają one rozmiary, dzięki którym można je bez problemu umieszczać wewnątrz wagonów kolejowych i na skrzyniach ładunkowych ciężarówek, a także popularnych regałach magazynowych. Oferują też niską masę własną, niezbyt wysoki koszt produkcji oraz dobrą trwałość. Używane palety mają jednak dwa rodzaje oznaczeń. Przekonajmy się, skąd się wzięły i sprawdźmy, jakie są ich właściwości.
Czym są palety EPAL a czym UIC?
Palet EPAL zostały stworzone pod auspicjami European Pallet Association. Wytwarza się je po uzyskaniu licencji EPAL ściśle według normy EN-13698-1. Podstawowy rodzaj palety, a więc EPAL 1 powstaje z 11 desek i 9 klocków stanowiących wsporniki, które są połączone dokładnie 78 gwoździami. Palety EPAL są wykorzystywane w drogowym transporcie kołowym i można je rozpoznać po znajdującym się na wsporniku znaku EPAL umieszczonym w charakterystycznym owalu. Palety UIC (Union Internationale des Chemins de fer) powstają na podstawie Kodeksu UIC 435 i są stosowane w przewozach kolejowych. Mają taką samą budowę, jak palety EPAL, a ich poszczególne rodzaje są odpowiednikami palet EPAL. Oba rodzaje palet mogą być używane zamiennie. W przypadku palet kolejowych oznaczeniem znajdującym się na wsporniku jest skrót EUR, który też umieszczono w owalu.
Jakie są rodzaje palet EPAL i UIC?
Palety EPAL i UIC są dostępne w takich samych rozmiarach, różniąc się jedynie oznaczeniem. Najczęściej wykorzystywaną paletą jest EPAL 1/EUR 1, która ma wymiary 800 × 1200 mm i nośność dynamiczną wynoszącą do 1500 kg przy wadze własnej 25 kg. Paleta EPAL 2/EUR 2 to 1200 na 1000 mm i nośność dynamiczna do 1470 kg a waga własna 33 kg. Paleta EPAL 3/EUR 3 mierzy 800 na 1200 mm, a jej nośność dynamiczna wynosi 1920 kg, waga własna to 29 kg. Paleta EPAL 6/EUR 6 ma z kolei 800 × 600 mm, natomiast jej nośność dynamiczna sięga 500 kg przy wadze własnej 9,5 kg.