Paletyzacja ładunków jest dziś szeroko stosowanym standardem usprawniającym transport towarów oraz podwyższającym stopień wykorzystania dostępnej powierzchni. Używanie palet wpływa też na możliwości automatyzacji w procesach magazynowania i pomaga w podniesieniu szybkości przepływu ładunków od momentu ich przyjęcia po wydanie. W zależności od potrzeb wykorzystywane mogą być różne rodzaje palet, w tym mniej powszechne jak wykonane z tworzywa sztucznego lub klasyczne palety drewniane. W Kielcach obrotem paletami nowymi i używanymi zajmuje się firma Starpal. Przekonajmy się, jakie są wady i zalety palet drewnianych i plastikowych.
Co wyróżnia palety plastikowe?
Palety plastikowe charakteryzują się niższą wagą i wysoką nośnością. Wykonywane z wytrzymałych tworzyw takich jak np. PEHD są odporne na uszkodzenia mechaniczne i znakomicie znoszą kontakt z wodą oraz niską temperaturą. Ze względu na zastosowany materiał są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ zabrudzenia nie są w stanie wniknąć w ich strukturę. Plusem jest dostępność palet o różnych kształtach dopasowanych do specyficznych wymogów niektórych wyrobów np. produktów żywnościowych. Minusem palet z tworzywa jest wysoki koszt zakupu, a przy przekroczeniu dopuszczalnego obciążenia są one podatne na trwałe odkształcenia.
Czym charakteryzują się palety drewniane?
Palety drewniane są stosunkowo tanie i wytrzymałe, a w razie uszkodzenia można je łatwo naprawić. Są też ekologiczne, ponieważ drewno, z jakiego je zrobiono, z czasem może ulec naturalnemu rozkładowi, może być również poddane recyklingowi termicznemu. Zaletą palet wykonanych z drewna będzie także to, że w przeciwieństwie do palet z tworzywa sztucznego nie są one podatne na działanie wysokich temperatur ani rozmaitych chemikaliów. Plusem będzie też możliwość używania z różnymi nadstawkami. Wadą palet drewnianych jest to, że są mniej trwałe niż plastikowe, choć jest to rekompensowane przez niższą cenę. Do słabych stron można też zaliczyć fakt, że zajmują więcej miejsca niż wiele palet z tworzywa, które są nierzadko wykonywane w sposób umożliwiający łatwe piętrowanie.