Większość transportu kołowego na terenie Europy odbywa się z wykorzystaniem pociągów i samochodów ciężarowych, a przewożone towary inne niż masowe są na ogół umieszczane w opakowaniach zbiorczych i ustawiane na paletach. Ułatwia to przeładunek, rozmieszczanie ładunku na pojazdach, a także jego późniejsze magazynowanie. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami unijnymi, w obrocie międzynarodowym z większością państw spoza UE konieczne jest korzystanie z tzw. palet fitosanitarnych, tj. spełniających wymogi ISPM 15. Przekonajmy się, czym są palety fitosanitarne i sprawdźmy, jak je rozpoznać.
Czym są palety fitosanitarne?
Najpopularniejszym rodzajem palet używanych w transporcie są te, które wykonano z drewna. Choć ma ono wiele zalet, to jednocześnie mogłoby w niesprzyjających warunkach stać się sposobem na przeniesienie szkodników i patogenów. Z tego powodu palety fitosanitarne obowiązują podczas przewozów spoza państw należących do Wspólnoty, z wyjątkiem wywozu z terenu Portugalii oraz wybranych regionów Hiszpanii. Palety fitosanitarne powstają za sprawą procesu tzw. fumigacji, czyli działania na drewno gazową postacią bromku metylu albo fluorku sulfurylu, który pozwala na wytępienie wszelkich mikroorganizmów i zapobiega ich inwazji. Podstawą produkcji i zabezpieczania palet fitosanitarnych jest standard ISPM 15 (International Standard for Phytosanitary Measures), czyli Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych Nr 15 powstały wg wytycznych Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin FAO.
Jak oznacza się palety fitosanitarne?
Na paletach fitosanitarnych jest umieszczony symbol kłosa wraz z wkomponowanym w niego napisem IPPC. Znak zawiera ponadto kod kraju, w którym przeprowadzono fumigację, jak również numer producenta i kod zastosowanego procesu.