Korzystanie z palet jest niezbędne tam, gdzie wymaga się szybkiego wykonywania wszystkich operacji logistycznych. W transporcie kołowym oraz przy magazynowaniu z wykorzystaniem regałów najczęściej stosuje się popularne europalety EPAL/EUR o wystandaryzowanych rozmiarach i produkowane wg standardów EPAL lub równoważnych im UIC. W wielu zastosowaniach przydatne będą jednak rozwiązania ściśle dopasowane do potrzeb producentów lub odbiorców pod względem wielkości, budowy czy nośności, a więc tzw. palety przemysłowe. W Kielcach ich wytwarzaniem zajmuje się firma Starpal, dostarczająca wyroby wg zamówienia klienta. Przekonajmy się, z jakimi paletami przemysłowymi możemy się zetknąć.
Czym są palety przemysłowe?
Klasyczne palety EPAL/EUR mają ujednoliconą budowę i składają się z 11 desek, z czego 5 tworzy platformę ładunkową, trzy ułożone równolegle są jej podstawą, a kolejne trzy połączone z nimi 9 wspornikami stanowią płozy. W przypadku palet przemysłowych konstrukcja może być podobna, jednak nie ma przeszkód, by zdecydować się również na inne rozwiązania np. paletę dwuwejściową odwracalną tj. mającą dwie platformy ładunkowe połączone z trzema umieszczonymi między nimi wspornikami ciągnącymi się przez całą jej głębokość czy paletę dwuwejściową nieodwracalną, a więc mającą zbliżoną budowę, lecz z tylko jedną platformą ładunkową.
Gdzie używa się palet przemysłowych?
Palety przemysłowe są używane tam, gdzie planowane jest pozostawienie ich wraz z przekazanym odbiorcy towarem, a także w zastosowaniach, które wymagają dopasowania kształtów czy rozmiarów powierzchni ładunkowej do specyfiki danego wyrobu. Z rozwiązań tego typu korzystają np. producenci dużego sprzętu AGD, a także maszyn i urządzeń przemysłowych albo komponentów do nich np. silników czy agregatów.