Funkcjonowanie branży transportowej oraz magazynowej bez palet drewnianych jest obecnie praktycznie niemożliwe. Przybierają one formę płaskich i sztywnych konstrukcji drewnianych, o ustandaryzowanych wymiarach, przystosowanych do przewożenia przez wózki widłowe. Palety jednorazowe to praktyczne rozwiązanie z kilku względów. Czym różnią się od europalet i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?
Co wyróżnia palety jednorazowe?
Palety, które trafiają na rynek, mają standaryzowane wymiary, zgodne z normą ISO 6780:2003 – w Europie powszechna jest europaleta o wymiarach 800 x 1200 mm, ale dostępne są także modele 1000 x 1200 mm i 800 x 600 mm. Europalety opatrzone są specjalnym atestem, który umożliwia ich użytkowanie w spedycji międzynarodowej. Aby dany producent mógł wytwarzać palety euro, musi posiadać wymaganą licencję EPAL – ich produkcję i naprawę obejmują specjalne przepisy. Naprawiana paleta musi zostać oznaczona charakterystycznym gwoździem z symbolem EPAL. Jeśli stopień naprawy jest niewystarczający lub dokonała jej firma nieposiadająca licencji, palety nie można zaliczyć do modeli euro – staje się wówczas paletą jednorazową. Ten rodzaj palet może powstawać także w bezpośredniej produkcji, do której wykorzystywane są deski drewniane z drewna iglastego II lub III gatunku, materiały odpadowe oraz tworzywa sztuczne spienione. Aby produkt końcowy uzyskał odpowiednio dużą wytrzymałość, surowiec musi być poddany dodatkowej obróbce termicznej. Kupując palety jednorazowe, najlepiej dopasować je do typu oraz wagi przewożonego ładunku.
Zalety i wykorzystanie palet jednorazowych
Palety jednorazowe znajdują zastosowanie przy dostarczaniu towarów, których nie rozładowuje się w trakcie odbioru. Ich dużą zaletą jest fakt, że przewożone towary można ułożyć na paletach w sposób, który minimalizuje możliwość uszkodzenia podczas transportu. To idealne rozwiązanie dla firm, które chcą obniżyć koszty transportu, bez utraty na jego jakości.