Paletyzacja towarów to rozwiązanie, które znacznie ułatwia ich przemieszczanie oraz składowanie, przyspieszając załadunek i rozładunek, a także pozwala na optymalizację powierzchni koniecznej do magazynowania oraz transportu. Dzięki niej ładunki można ustawiać na wielopiętrowych regałach, a także niezwykle sprawnie umieszczać na skrzyniach ciężarówek czy naczepach. Wśród rozmaitych ich odmian największą popularnością cieszą się palety drewniane. W Kielcach są one wytwarzane i dostarczane przez firmę STARPAL, która oferuje też nadstawki paletowe. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z palet wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy ich obsłudze. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co ma znaczenie przy doborze palet?
Palety są oferowane w rozmaitych standardach i rozmiarach. Najpowszechniej wykorzystywane są palety EUR/EPAL przeznaczone m.in. do przewozów kołowych oraz użytku w magazynach wysokiego składowania. Różnią się one od siebie wielkością powierzchni ładunkowej, a także oferowaną nośnością. Jest ona o tyle ważna, że określa, jaka masa ładunku może być bez problemu ułożona na konkretnej palecie. Warto też pamiętać, że jeżeli to możliwe elementy układane na paletach powinno się sytuować tak, by ich środek ciężkości znajdował się w środku geometrycznym dostępnej przestrzeni. Najlepiej też, by był on również położony jak najniżej. Będzie to procentowało przy przemieszczaniu się wózka widłowego służącego do obsługi palet, ponieważ korzystnie wpłynie na stabilność. Należy też pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się używać palet noszących ślady uszkodzeń czy zdekompletowanych.
Co zrobić z paletami uszkodzonymi?
Palety uszkodzone można łatwo poddać naprawie polegającej na usunięciu poszczególnych elementów z defektami i zastąpieniu ich nowymi. Jeżeli skala zniszczeń będzie zbyt duża, lepszym wyjściem może okazać się wycofanie ich z użytku i zastąpienie innymi.